Oznakowanie poziome parkingów i garaży

Prawidłowe oznakowanie poziome parkingu oraz garażu pozwala zoptymalizować liczbę miejsc postojowych, sprawiając przy okazji, że parkowanie staje się łatwe dla każdego kierowcy.

Stanowiska postojowe odpowiedniej szerokości poprawiają komfort i bezpieczeństwo manewrowania, a także ograniczają uszkodzenia karoserii powstałe na skutek obić drzwiami. Jest to niezwykle istotne w przypadku miejsc postojowych, a także stref parkowania przy szkołach, urzędach czy na terenach przyzakładowych lub osiedlach. Wyraźne pasy stanowisk postojowych i oznaczenia poziome usprawniają parkowanie, a przy okazji pozwalają kierowcy uniknąć mandatu.

Odpowiednie oznaczenia garaży to obowiązek, który upraszcza nasze codzienne funkcjonowanie. Wyobraź sobie, że wjeżdżasz do garażu podziemnego, w którym nie ma numeracji miejsc, strzałek, ani żadnych informacji na słupach. W takiej sytuacji znalezienie swojego miejsca bez kolizji, straty czasu i nadszarpnięcia nerwów może wręcz graniczyć z cudem.

Widzisz zatem, że zarówno oznakowanie parkingów, jak i garaży upłynnia ruch, a przy okazji również zwiększa bezpieczeństwo wszystkich jego uczestników. Warunek jest jeden: musi być dobrze wykonane, dlatego dobrze jest zlecić to zadanie specjalistom.

Oznakowanie parkingów i garaży - jak to robimy?

W ramach świadczonych przez naszą firmę usług wykonujemy między innymi:

 • malowanie miejsc parkingowych standardowych oraz o specjalnym zastosowaniu, w tym malowanie kopert dla osób niepełnosprawnych oraz kopert dla pojazdów elektrycznych,
 • malowanie pasów parkingowych,
 • numerowanie miejsc parkingowych,
 • malowanie symboli, strzałek, pasów, linii i znaków informacyjnych,
 • oznaczanie stref i poziomów parkingów,
 • malowanie żółto-czarnych pasów ostrzegających na słupach, krawędziach, progach, itd.,
 • oznakowanie martwych pól, czyli stref wyłączonych z ruchu,
 • malowanie oznakowania poziomego w garażach.
 • oznakowanie poziome stanowiska postojowego.

Oznakowanie parkingów i garaży wykonujemy w oparciu o najnowsze technologie, które gwarantują wysoką jakość i trwałość wykonania. Do malowania linii, znaków i innych oznaczeń wykorzystujemy sprawdzone farby, które są odporne na ścieranie i szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. W związku z tym oznaczenia długo pozostają wyraźne i czytelne, pozwalając na bezpieczne i komfortowe korzystanie zarówno z parkingu, jak i garażu. Oprócz najwyższej klasy technologii i materiałów, wyróżnia nas również solidność i szybki czas wykonania zlecenia. Nie zwlekaj, skontaktuj się z nami i przetestuj nasze możliwości!

Malowanie oznakowania poziomego w garażu - oznaczenie miejsc parkingowych

Malowanie oznakowania poziomego w garażu

Malowanie oznakowania poziomego w garażu

Potrzebujesz jasnych i czytelnych znaków poziomych w postaci strzałek, linii, napisów czy symboli, by sprawnie dostać się do celu. Bez tego skarb w postaci miejsca parkingowego znika z horyzontu, a jego miejsce zajmują kolizje, strata cennego czasu i wiele innych zbędnych nieprzyjemności.

Oznakowania poziome w garażach to niedoceniane, lecz bardzo ważne udogodnienie. To one zwiększają bezpieczeństwo osób korzystających z garażu. To dzięki nim ruch jest bardziej płynny, a ryzyko pojawienia się konfliktowych sytuacji jest ograniczone do minimum. Warto przy tej okazji podkreślić, że prawidłowo namalowane oznakowanie poziome pozwala również zoptymalizować powierzchnię przeznaczoną na miejsca postojowe.

By oznakowanie poziome w garażu dobrze spełniało swoje funkcje, należy zadbać o jego odpowiednie, maszynowe wykonanie. Właśnie dlatego warto powierzyć to zadanie specjalistom z odpowiednimi umiejętnościami i zapleczem sprzętowym.

Niewłaściwe oznakowanie poziome w garażu - czym grozi?

Co może się stać, jeśli do malowania oznakowania poziomego w garażu zatrudnimy nieodpowiednią ekipę, która wykorzysta do tego celu słabej jakości materiały i technologie? Bardzo często zdarza się, że firmy wykonujące zlecenie nie przestrzegają zawartych w przepisach wytycznych dotyczących gęstości farby, jej grubości czy sposobu nakładania. Co gorsza – mogą ją nakładać ręcznie: za pomocą wałka czy pędzla. W wielu przypadkach skutkuje to tym, że już kilka dni po aplikacji namalowane oznakowanie traci swoje właściwości, a w niedługiej perspektywie zupełnie przestaje spełniać swoje funkcje. Warto wiedzieć, że ręczna aplikacja oznakowania na asfalcie czy posadzce garażowej nie zapewnia całkowitego kontaktu farby z podłożem, a to z kolei oznacza zwiększone ryzyko odpryśnięć oraz wysoką ścieralność. Jak temu zapobiec? Jeśli chcesz mieć pewność, że wykonane oznakowanie nie ulegnie zniszczeniu w ciągu kilku tygodni, skorzystaj z pomocy naszej firmy, która od lat pracuje na sprawdzonych materiałach i technologiach. Jak działamy? O tym w kolejnym akapicie.

Malowanie oznakowania poziomego w garażu - jak to robimy?

Przez wszystkie lata spędzone w branży działaliśmy na różnych farbach i technologiach – pozwoliło nam to wybrać te, które na daną chwilę umożliwiają nam najbardziej sprawne i efektywne wykonanie powierzonych zleceń. Na bieżąco śledzimy jednak technologie i staramy się je wdrażać do naszej pracy, mając na uwadze aktualnie obowiązujące normy i przepisy.

Jeśli chodzi o metodę malowania oznakowania, na co dzień korzystamy z technologii hydrodynamicznej, zwanej również natryskiem wysokociśnieniowym. Wykonane za jej pomocą strzałki, linie i inne znaki poziome w garażu są trwałe i odporne na ścieranie – nawet przy bardzo intensywnym użytkowaniu. Jest to zasługa wysokiego ciśnienia, jakie towarzyszy natryskowi. Dzięki niemu możliwa jest aplikacja farby głęboko w nawierzchnię, a także stworzenie specjalnego kołnierza, który wydmuchuje z niej wszelkiego rodzaju drobne zanieczyszczenia. Efekt jest taki, że oznakowanie poziome garażu służy użytkownikom przez wiele lat, zachowując wzorową trwałość, wygląd i kondycję.

Dlaczego warto powierzyć nam malowanie oznakowania garażu?

Jak już wspomnieliśmy, pracujemy na niezawodnych materiałach i technologii – to nie są jednak nasze jedyne atuty. Nasza firma jest jak:

 • ulepszona wersja PKP: zawsze na czas! Zlecając nam realizację oznakowania, możesz mieć pewność, że wszelkie prace zostaną wykonane w terminie,
 • Batmobil – dojeżdża wszędzie! By wykonać usługę, jesteśmy w stanie dojechać w każde miejsce na terenie Polski,
 • Tommy Lee Jones w Ściganym: niezawodna, bezkonkurencyjna, najlepsza! 100% doświadczenia, 100% skuteczności, 100% zadowolonych klientów.

W ramach usługi malowania oznakowania garażu wykonujemy m.in.:

 • malowanie stanowisk parkingowych wraz z ich numeracją,,
 • oznakowanie filarów w postaci poziomych pasów, spirali i skrajni,
 • różnego rodzaju napisy, piktogramy i symbole,
 • nietypowe oznaczenia.

Jeśli chcesz skorzystać z naszych usług, zapraszamy do kontaktu.

Malowanie kopert dla pojazdów elektrycznych

Malowanie kopert dla pojazdów elektrycznych

Malowanie kopert dla pojazdów elektrycznych

Miłośników ekologii przybywa z roku na rok, a wraz z nimi rośnie liczba samochodów elektrycznych na ulicach. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom kierowców tego rodzaju pojazdów, właściciele ośrodków wypoczynkowych, stacji paliw oraz sklepów coraz częściej decydują się na malowanie kopert dla pojazdów elektrycznych w pobliżu swoich punktów handlowo-usługowych lub ładowarek dla samochodów o napędzie elektrycznym. Jakie niesie to ze sobą korzyści?

3 korzyści płynące z malowania kopert dla pojazdów elektrycznych

Decydując się na umiejscowienie miejsca parkingowego dla pojazdu z napędem elektrycznym przy zarządzanym przez siebie punkcie handlowo-usługowym, zyskujesz:

 1. Wizerunek nowoczesnej firmy przyjaznej ekologicznym inicjatywom.
 2. Dodatkową zachętę dla właścicieli aut elektrycznych w postaci umieszczonej przy miejscu parkingowym ładowarki.
 3. Nowych klientów, którzy z uwagi na oferowane im ułatwienia w parkowaniu, chętniej będą korzystać z Twoich usług.

Malowanie kopert dla pojazdów elektrycznych jest również inwestycją na przyszłość. W związku z systematycznie rosnącą liczbą samochodów z napędem elektrycznym, warto już dziś zadbać o dodatkowe miejsca parkingowe przeznaczone tylko dla nich, ponieważ za jakiś czas i tak będzie to konieczność.

Jak wyglądają koperty dla pojazdów elektrycznych?

O zasadach umieszczania kopert dla samochodów z napędem elektrycznym mówi Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dn. 14 sierpnia 2018 r. poz. 1657 zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach. Zgodnie z zawartymi tam regulacjami minimalna liczba miejsc parkingowych dla samochodów elektrycznych powinna odpowiadać liczbie stacji ładowania znajdujących się w danej okolicy. Rozporządzenie precyzuje również wygląd kopert dla “elektryków”. Według przepisów powinny być one oznaczone:

 • znakiem D-18, pod którym należy umieścić tabliczkę ze specjalnym oznaczeniem “EE” sygnalizującą, że miejsce jest przeznaczone do użytkowania przez kierowców pojazdów elektrycznych,
 • znakiem P-20 określającym stanowisko postojowe, wewnątrz którego należy umieścić napis EE o wysokości 320 mm.

Choć rozporządzenie nie przewiduje malowania kopert dla samochodów elektrycznych w określonym kolorze, najczęściej mają one odcień zielony.

Malowanie kopert dla pojazdów elektrycznych - zleć to profesjonalistom!

Jeśli chcesz, aby w pobliżu Twojego sklepu lub hotelu pojawiły się koperty dla pojazdów z napędem elektrycznym, zgłoś się do nas! Oferujemy kompleksową pomoc w malowaniu oznakowań, w tym miejsc parkingowych dla “elektryków”. W tym celu sięgamy po:

 • najwyższej jakości farby, które nie niszczeją, nie brudzą się, nie blakną, ani nie ulegają zadrapaniom, w związku z czym służą użytkownikom przez długi czas.
 • niezawodne technologie nakładania, w tym m.in. natrysk hydrodynamiczny, który zapewnia głębokie wnikanie farby w nawierzchnię, sprawiając, że oznakowanie jest jeszcze bardziej trwałe i wytrzymałe,
 • nowoczesne malarki i inne maszyny, które pozwalają nam na sprawne i błyskawiczne wykonanie wszystkich robót, dzięki czemu kierowcy mogą szybko zacząć korzystanie z namalowanego oznakowania.

Nasza firma to zespół wykwalifikowanych fachowców, którzy nieustannie dbają o aktualizację wiedzy na temat dostępnych technologii i materiałów pomocnych w malowaniu kopert dla pojazdów elektrycznych i nie tylko. Słowem: posiadamy wszystko to, co jest nam potrzebne, by wykonać swoją pracę na medal. Jeśli jesteś zainteresowany naszą ofertą, skontaktuj się z nami.

Malowanie kopert dla niepełnosprawnych

Malowanie kopert dla niepełnosprawnych

Malowanie kopert dla niepełnosprawnych

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Rozwoju z 3 lipca 2015 roku stanowiska postojowe dla pojazdów osób niepełnosprawnych powinny mieć nawierzchnię w kolorze niebieskim. Malowanie kopert dla niepełnosprawnych jest więc bardzo istotne nie tylko ze względu na wygodę osób z niepełnosprawnościami, ale również ze względu na prawo, które egzekwuje wykonanie oznakowania poziomego, a także dokładnie definiuje, jak powinno ono wyglądać. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w każdym miejscu przeznaczonym na postój pojazdów powinna znaleźć się odpowiednia liczba stanowisk postojowych dla osób niepełnosprawnych. Co więcej każde stanowisko musi mieć odpowiednie wymiary oraz znak P-24 z piktogramem osoby na wózku namalowanym na niebieskim tle.

Malowanie kopert dla niepełnosprawnych – co warto wiedzieć?

Aktualna ustawa o drogach publicznych jasno precyzuje minimalną liczbę kopert dla osób niepełnosprawnych w miejscach przeznaczonych na postój dla samochodów. Zarówno w strefie ruchu, jak i w strefie zamieszkania należy umieścić minimalnie:

 • 1 kopertę dla pojazdów osób niepełnosprawnych, jeśli liczba wszystkich stanowisk znajduje się w przedziale 6-15,
 • 2 stanowiska dla pojazdów osób niepełnosprawnych, jeśli wszystkich stanowisk jest od 16 do 40,
 • 3 miejsca postojowe dla pojazdów osób niepełnosprawnych, jeśli liczba wszystkich stanowisk wynosi od 41 do 100,
 • 4% wszystkich stanowisk parkingowych, jeśli ich liczba przekracza 100.

Aktualnie obowiązujące regulacje określają nie tylko liczbę, ale również wygląd oznakowania. Zgodnie z przepisami, koperty dla niepełnosprawnych to kompozycja białych linii oraz symbolu osoby niepełnosprawnej, czyli znak P-24 wpisany w znak P-18 lub znak P20. Oznakowanie to powinno zostać namalowane na prostokątnym polu w niebieskim kolorze, który najczęściej przyjmuje odcień RAL 5017 Traffic Blue.

Zgodnie z przepisami miejsca postoju dla osób niepełnosprawnych to koperty o następujących wymiarach:

 • szerokość 3,6 m i długość 5 m w standardowych warunkach,
 • szerokość 3,6 m i długość 6 m w przypadku miejsca postojowego usytuowanego wzdłuż jezdni.

By oznakowania poziome miejsc postojowych dla niepełnosprawnych spełniały swoje funkcje, powinny być doskonale widoczne – zarówno dla kierowców niepełnosprawnych, jak również pełnosprawnych uczestników ruchu. By to było możliwe, należy zadbać o odpowiednią metodę malowania kopert dla niepełnosprawnych oraz o fachowców, którzy ją właściwie wykorzystają.

Malowanie kopert dla inwalidów - jak to robimy?

Wykonanie oznakowań poziomych dedykowanych osobom niepełnosprawnym wymaga sięgnięcia po najlepsze materiały i technologie. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie zadbać o nienaganną widoczność znaków, która pozwoli osobom niepełnosprawnym na bezpieczne poruszanie się po drogach.

By im to umożliwić, malowanie kopert dla inwalidów wykonujemy przy użyciu:

 • sprawdzonych przez nas specjalistycznych farb drogowych, które wyróżnia wzorowa odporność na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, a także różnego rodzaju uszkodzenia, zadrapania, ścierania czy blaknięcie,
 • nowoczesnej technologii natrysku hydrodynamicznego, która pozwala na aplikację oznakowań pod wysokim ciśnieniem, co pozwala wniknąć farbie głęboko w nawierzchnię, a tym samym zapewnić oznakowaniu wysoką trwałość.
 • wysokiej klasy specjalistycznych urządzeń, które usprawniają i przyspieszają wykonanie wszystkich prac, co pozwala na szybkie oddanie inwestycji do użytku i możliwość pełnego korzystania z miejsc parkingowych.

Malowanie kopert dla niepełnosprawnych to zadanie, któremu nasza ekipa często stawia czoła. Możemy się pochwalić niezbędnymi kwalifikacjami oraz doświadczeniem, a także potężnym zapleczem technicznym, które pozwala nam na wzorowe wykonanie każdego zlecenia. Jesteśmy solidni, precyzyjni, a także bardzo zaangażowani w każdy zlecony nam projekt. Nawet, jeśli wymaga on od nas wyjazdu na drugi koniec Polski. Lubimy wyzwania! Jeśli zatem chcesz rzucić nam wyzwanie z zakresu malowania kopert dla inwalidów lub innych oznakowań drogowych, koniecznie skontaktuj się z nami!

Malowanie specjalnych miejsc parkingowych - miesca dla rodziców z dzieckiem

Malowanie specjalnych miejsc parkingowych

Malowanie specjalnych miejsc parkingowych

Usługa malowania specjalnych miejsc parkingowych obejmuje zarówno wykonanie miejsc wskazanych przez prawo, jak również tych nieobowiązkowych, które zwyczajnie zwiększają wygodę parkowania. Nasza firma wyposaży Twój parking w miejsca postojowe dla niepełnosprawnych, stanowiska parkingowe dla kobiet ciężarnych, dla rodzin, a nawet dla… Lorda Vadera. Ty zlecasz – my wykonujemy.  Chcesz poznać szczegóły naszej oferty? Czytaj dalej.

Malowanie specjalnych miejsc parkingowych - co musisz wiedzieć?

Ideą specjalnych miejsc parkingowych jest uprzywilejowanie określonej grupy kierowców w dostępie do stanowiska postojowego. Do tej grupy kierowców zaliczyć można m.in. osoby niepełnosprawne, rodziny, kobiety ciężarne, pracowników lub gości danego zakładu, etc. Przeznaczone tylko dla nich miejsca parkingowe ułatwiają im nie tylko parkowanie, ale również funkcjonowanie w danej przestrzeni, ponadto porządkują układ parkingu. Tego rodzaju ułatwienia zazwyczaj umieszcza się blisko wejścia do sklepu, szpitala, urzędu, etc.

Malowanie specjalnych miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych

Spośród specjalnych miejsc parkingowych najczęściej spotyka się te, które dotyczą osób niepełnosprawnych. Ich liczba, wygląd i wymiary są uregulowane prawnie, a przepisy dotyczące tych parametrów są zawarte w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2015 r. poz. 1422, z późn. zm.). Zgodnie z zamieszczonymi w nim regulacjami, miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych powinny spełniać szczegółowe warunki techniczne. Każdy znak powinien zostać umieszczony na nawierzchni w odcieniu niebieskim i mieć określone wymiary, tj. szerokość 3,6 m i długość 5 m. Co ważne, miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych powinny znajdować się jak najbliżej wejść do budynków użyteczności publicznej lub wyjścia z parkingu.

Z punktu widzenia prawa, ważne jest również zadbanie o odpowiednią liczbę miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych. W przypadku parkingów z liczbą stanowisk od 6 do 15, zarządca powinien zadbać o 1 miejsce parkingowe dla osoby niepełnosprawnej. Jeśli chodzi o parking z liczbą stanowisk wynoszącą od 16 do 40, miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych powinno być 2. Jeśli stanowisk jest od 41 do 100, osoby niepełnosprawne powinny mieć dostęp do 3 miejsc parkingowych. Na największych parkingach, liczba miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych powinna stanowić 4%.

Malowanie miejsc postojowych rodzinnych i innych specjalnych miejsc parkingowych

Choć malowanie miejsc postojowych rodzinnych nie jest określone prawem, stanowi wielkie udogodnienie dla rodziców z dziećmi, np. pod supermarketem, czy szpitalem. Takie miejsca są szersze, dzięki czemu wyjęcie wózka czy fotelika jest łatwiejsze. Ponadto, z uwagi na to, że miejsce to jest zazwyczaj blisko wejścia, umożliwia szybsze przemieszczenie się do środka budynku.

Oprócz rodzin i osób niepełnosprawnych, ze specjalnych miejsc parkingowych mogą korzystać również inne grupy kierowców, np. kobiety ciężarne, kierowcy karetek, posiadacze samochodów elektrycznych, a także osoby korzystające z carpoolingu. Oznakowania tych specjalnych miejsc parkingowych wyróżniają się charakterystycznym dla danej grupy symbolem oraz dowolnie wybranym kolorem z palety RAL.

Jeśli chcesz wyposażyć parking wokół swojego obiektu w tego rodzaju udogodnienia, powierz to zadanie specjalistom, czyli nam! Malowaniem specjalnych miejsc parkingowych zajmujemy się od wielu lat, bazując na nowoczesnych technologiach w zgodzie z aktualnie obowiązującymi przepisami. Jeśli chcesz skorzystać z naszych usług, skontaktuj się z nami.

Malowanie pasów parkingowych - zatoczki parkingowe

Malowanie pasów parkingowych

Malowanie pasów parkingowych

Przyznaj szczerze, jak często denerwujesz się tym, że inny kierowca niewłaściwie ustawił samochód, przekraczając pasy wyznaczające miejsce do parkowania? Pomyśl sobie, co by było, gdyby tych pasów w ogóle nie było… W takiej sytuacji prawdopodobnie trudno byłoby o miejsce parkingowe w promieniu najbliższych 30 kilometrów.

Wniosek z tego taki, że malowanie pasów parkingowych jest bardzo istotne dla Twojego czasu, komfortu, a także nerwów. Nie bez znaczenia jest również to, jak zostały namalowane. Zdarzają się bowiem sytuacje, w których pasy blakną ledwie kilka miesięcy po aplikacji, utrudniając kierowcom sprawne parkowanie. By zapobiec tego rodzaju niedogodnościom, warto postawić na sprawdzone metody malowania pasów parkingowych, a także specjalistów, którzy wiedzą, jak z nich korzystać.

Oznakowanie parkingów - dlaczego jest tak ważne?

Odpowiednio umiejscowione i widoczne pasy parkingowe są istotne nie tylko z perspektywy spieszącego się kierowcy. To oddziałujące na całą organizację ruchu udogodnienia, które pozwalają zoptymalizować liczbę miejsc parkingowych, zwiększyć komfort i bezpieczeństwo manewrowania, a także zminimalizować ryzyko kolizji na parkingach. Szczególną rolę odgrywają w miejscach o zwiększonym natężeniu ruchu, np. na dworcach, w centrach miast czy galeriach handlowych.

Jak powinno wyglądać malowanie pasów parkingowych?

Zgodnie z najnowszymi przepisami i regulacjami pasy parkingowe powinny mieć ściśle określone wymiary:

 • 2,5 m szerokości i 5 m długości dla samochodów osobowych,
 • 3,6 m szerokości i 5 m długości dla pojazdów osób niepełnosprawnych,
 • 3,6 m szerokości i 6 m długości dla miejsc parkingowych ulokowanych wzdłuż jezdni,
 • 2,5 m szerokości i 5 m długości, jeśli w sąsiedztwie miejsca parkingowego znajduje się przestrzeń dla pieszych.

Odpowiednie wymiary to jednak nie wszystko. By w pełni spełnić swoje funkcje, pasy powinny być w 100% widoczne, a to oznacza, że ich malowanie powinno się odbywać przy udziale:

 • wysokiej jakości urządzeń i technologii,
 • odpowiednich farb zapewniających długotrwały efekt,
 • wykwalifikowanej kadry zaznajomionej z aktualnie obowiązującymi normami i rozporządzeniami dotyczącymi zasad wykonania i odnawiania oznakowania poziomego.

Jesteśmy firmą, która każde z wyżej wymienionych kryteriów wypełnia na 100%. W naszej codziennej pracy korzystamy ze specjalistycznych maszyn o wysokiej mocy i szerokiej gamie funkcji. Umożliwiają nam one precyzyjną aplikację pasów z zachowaniem ich zgodnych z normami kształtów i rozmiarów.